Ekonomi

Morgan Stanley: ABD, resesyonun kenarından geçebilir

Britanya ve Euro Bölgesi ekonomilerinin gelecek yıl büyük olasılıkla resesyona gireceklerini öngören Morgan Stanley, ABD’nin ise güçlü iş gücü piyasasının etkisi ile resesyonun kenarından geçebileceğini bildirdi.

Morgan Stanley, Çin’in ise 3 yıldır devam eden COVID-19 önlemlerinin akabinde tekrar açılmasının beklendiğini ve bunun hem kendi iktisadında hem de gelişmekte olan Asya piyasalarında bir toparlanmaya yol açacağını belirtti.

Yayınladıkları raporda global iktisat için risklerin aşağı taraflı olduğunu savunan Morgan Stanley analistleri, 2023 için global büyüme varsayımlarını IMF’in yüzde 2,7 olan beklentisinin çok altında yüzde 2,2 olarak belirlediler.

Gelişmiş iktisatların gelecek yıl resesyonda yahut resesyona yakın olacaklarını öngören Morgan Stanley, gelişmekte olan iktisatların ise “ılımlı toparlanma” içinde olacaklarını kestirim etti.

Çin iktisadının 2023 yılında yüzde 5 büyüyeceğini varsayım eden Morgan Stanley, gelişmekte olan ekonomilerde ortalama büyüme oranının yüzde 3,7 olacağını kestirim etti. G10 olarak isimlendirilen gelişmiş ekonomiler için ortalama büyüme oranı beklentisiniise yüzde 0,3 olarak ortaya koydu.

ABD ekonosinin gelecek yıl resesyondan kılpayı ile de olsa kaçınabileceğini belirten Morgan Stanley, ABD iktisadının gelecek yıl yüzde 0,5 büyüyeceğini varsayım etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu