İş

Ordu’da belediye esnafı mülk sahibi yaptı

Ordu’nun Altınordu ilçesinde eski adıyla ‘Çarşamba Pazarı’ olarak bilinen bölgede zor şartlar altında ticaret yapan Yeni Çarşı esnafı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler sayesinde hem tapularının hem de mülklerinin sahibi oldu.

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen önderliğinde ORKENT’in kentsel dönüşüm projesi kapsamında hazırladığı kentsel dönüşüm projesi kapsamında Düz Mahalle’de Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde yer alan ve minibüs duraklarının bulunduğu Yeni Çarşı esnafı harekete geçti. Kabadüz-Çambaşı bölgesine yolcu taşıyan yolcuların ulaşımı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. Bağlı ortaklığı ORKENT’in yaptırdığı ‘Yeni Çarşı Ticaret Merkezi’ adlı komplekse taşınıyor. Bu kapsamda Yeni Çarşı Ticaret Merkezi’nin açılış programı ve esnafa anahtar teslim töreni düzenlendi.

“Ordu’yu ikinci asra hazırlıyoruz”

Programda konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu’da yeni imar planı ile 15 dakikalık yürüme mesafesinde merkezler kurduklarını söyledi. Ordu’yu yaşanabilir bir 2. yüzyıla hazırlamak için birçok projenin yürütüldüğünü kaydeden Lider Güler, “Bu çalışmalar bu projelerle birlikte olacak. Sadece bu işyerine bakacak olursak jeneratör dahil tüm modern sistemlere sahip, Yalıtım sistemleri, enerji verimliliği Alt Köyümüzün minibüsleri buraya girebiliyor. Mahallelerimizden gelenler burada araçlarını bırakıp gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilecekler. Burada 10 ayda yapılan çalışma Orduluların aslında yapabileceklerini gösteriyor. Biz sevgiyi büyüteceğiz, bir lokma için uğraşmayacağız, o lokmayı büyüteceğiz. Sevgiyi büyüteceğiz” dedi.

“Bu proje belediye ve halkın ortaklığıdır”

Yaklaşık 40 milyon liralık yatırımla iş yeri merkezinin inşaatının tamamlandığını kaydeden Başkan Güler, “Sonrasında esnafımızı mülk sahibi yaptık. Kendi çevrimimizi yaptık, buradaki amacımız kar etmek değil. ama milletin yüzünü güldürmek için bu belediyenin ve halkın katılımıdır.Bu ilk ve sondur.Projelerinizi kümeler halinde getirin,projeler değil.Yeni modeller yapalım.İmkanımız çok, bilgimiz ve birikimimiz var. Tecrübe yeterlidir.”

“Ordu’nun 372 noktalı şantiyesi”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 19 ilçenin tamamında ve 372 noktada çeşitli çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Kimi yol, kimi asfalt, kimi asfalt. Şimdiye kadar yeşil alanlar yaptık. Bu çalışmaları bir bütün olarak bir araya getireceğiz”Şahincili ve Cumhuriyet Mahallesi’ndeki parklar, Melet Nehri kıyısındaki parklar başlı başına park olacak, önemli bir cazibe merkezi olacak, yeni merkez Melet olacak. Yoroz Zirvesi ile zirveleri fethederiz, seyir terasları ve turizmiyle eşsiz bir yer olur. Bu çalışmaları bir bütün olarak hayata geçireceğiz” dedi.

“Ticaret merkezi 77 bağımsız bölümden oluşuyor”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, 10 ay gibi kısa bir sürede inşa edilen projenin toplam 77 bağımsız bölümden oluştuğunu söyledi. Şen, “Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ORKENT A.Ş. olarak bodrum, zemin, 3 normal kattan oluşan bu arsayı satış ihalesine girerek ve bu inşaatı 2018 yılında tamamlayarak satın aldık. 10 ay gibi kısa bir sürede anahtarlarını esnafımıza ve vatandaşlarımıza teslim ediyoruz.”Ticaret merkezinde kapalı otopark olmak üzere 52 işyeri, 25 ofis olmak üzere toplam 77 bağımsız bölümden oluşmaktadır. Bu çalışma ile esnaf ve vatandaşlara gayrimenkul kazandırılırken, vizyon sahibi bölgeye ve mahalleye değer katacak bir ticaret merkezi haline getiriliyor.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından esnafa işyerlerinin anahtar ve tapularının takdim edilmesinin ardından Altınordu İlçe Müftüsü Abdullah Söylemez tarafından dua edildi. – ORDU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu