Haber

Türkiye, saat 18.57’de AFAD’ın düzenleyeceği deprem tatbikatına odaklandı

Çök-Kapan-Tutun tatbikatının gerçekleşmesi için dakikalar kaldı.Günler evvelden duyurulan zelzele tatbikatı hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Soylu açıklamalarında, “İlk kez bir ülke tatbikatı yapacağız. Radyolar tatbikat anonsu geçecek, televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Otomatik olarak anons geçilecek. Kurulan sistemden tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gelecek.” sözlerine yer vermişti. Pekala tatbikat saat kaçta ve nasıl yapılacak? İşte tüm detaylar

ÇÖK-KAPAN-TUTUN TATBİKATININ MAKSADI NE?

AFAD tarafından paylaşılan sarsıntı tatbikatı kılavuzunda şu tabirlere yer verildi: “12 Kasım 2022 tarihinde saat 18.57’de gerçekleştirecek Çök – Kapan – Tutun Tatbikatımızın amacı; afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak, millet olarak afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışlara hazırlanmak, toplumun her kesiminde afet farkındalığını yaygınlaştırmak ve yerleşik hale getirmektir. Tatbikatımızın adını; Deprem Anı Ülke Tatbikatı (Çök-Kapan-Tutun) olarak belirledik.”

TATBİKAT NE VAKİT, NEREDE VE SAAT KAÇTA YAPILACAK?

Deprem tatbikatı bugün saat 18.57’de, Bakan Soylu başkanlığında AFAD Başkanlık Binası ve 81 ilde ise Vali ve Kaymakamların koordinesinde ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eş vakitli olarak gerçekleştirilecek. Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) bu kapsamda faaliyete geçirilerek, afet kümelerinin en üst seviye temsilcileri AFAD Başkanlığı, Merkez binasında toplanacaktır. Zelzele tatbikatı esnasında, Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş ve Erzurum ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden canlı bağlantılar yapılacak ve 81 ilde, valilerin bulunduğu alanlardan canlı görüntü aktarımı yapılacak.

TATBİKAT NASIL DUYURULACAK?

Vatandaşlara tatbikatın başladığını duyurmak amacıyla; Haber Alma ve Yayma (HAY) Sisteminden Bilgilendirme SMS’i gönderilecek. Tekrar Haber Alma ve Yayma Sistemi üzerinden Hayati İhtar Bildirimi (CMAS) gönderilecek. Duyduğunuz sesle birlikte şu ihtar yapılacak: AFAD Tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede Sarsıntı Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır.

CAMİLERDEN SESLİ BİLDİRİM YAPILACAK

Belediyelerin anons sistemleri ve merkezi ezan sistemine bağlı mescitlerinden sesli bildirim yapılacaktır. TRT radyo yayınlarında, tatbikata ilişkin bilgilendirme anonsu otomatik olacak formda yayınlanacak. Dinleyeceğiniz anons, merkezi anons sistemleri ile radyolarda yayınlanacak.

ANONS İÇERİĞİ

AFAD Tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede Sarsıntı Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır. TRT’ye ait televizyon kanallarında otomatik olacak şekilde; diğer özel televizyon kanallarında ise yönlendirme ile ekranda gördüğünüz tatbikat uyarı mesajı yayınlanacak. Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak adına; Sivil Savunma İkaz-Alarm Sireni ve Acil Durum Araçlarının Sirenleri kullanılmayacak.

AFETLERDE HAYATINI KAYBEDENLER ANILACAK

Tatbikatın sonlandırılmasının akabinde; hem Düzce Depremi’nde hem de ülkemizde meydana gelen tüm afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için AFAD Başkanlığında, 81 vilayette ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde dua yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu